gototop

FOLKtime - Vaše brána do světa folku

FOLKtime, folk, country, tramp, jazz, swing, rock, fejeton, reportáže, chat, inzerce, aktuality, rozhovory, recenze, MP3

Velké recenze Malé recenze Dobře uleželé recenze Povídačky Vyšlo jinde Hrubky Hrubky

Milé čtenářky, milí čtenářové,

omlouvám se všem, kteří si kdysi zvykli, že na stránce Hrubky najdou více či méně pravidelně recenze nových alb, popřípadě mé postřehy z koncertů a jiných akcí, a v posledních měsících zjistili, že se počet nových článků velmi těsně přiblížil nule. Jsou takové těžko odhadnutelné chvíle v životě lidském, kdy nějak není čas ani energie, a pak zas nastane okamžik odrazu ode dna. Aniž bych chtěl cokoli o budoucí hustotě svých příspěvků slibovat, mám nadějný pocit, že ten okamžik je právě tady. Už se zase těším, co Vám napíšu, a taky se těším na Vaše reakce, názory, připomínky i inspiraci, chválu i hanu.

Informace, co v Hrubkách najdete, je určena samozřejmě i těm z Vás, kdo se na mě přišli podívat třeba poprvé: recenze rozsahem malé či velké, sekce Povídačky, kde budu převážně psát o svých dojmech a pocitech z koncertů či festivalů, ale klidně i o něčem jiném, co se namane. Rubriku Dobře uleželé recenze ponechám, protože se domnívám, že ne všechna obdržená cédéčka stihnu zrecenzovat v „neuleželém“ čase a protože jsou určitě desky, o kterých je dobré psát i s odstupem času. Úplně nová je rubrika Vyšlo jinde, ve které se objeví (zejména) recenze, které jsem původně napsal pro jiné médium, než folktimové Hrubky; konkrétně to v současnosti znamená pro hudební měsíčník Folk & Country nebo pro kulturní rubriku deníku E 15.

A ještě výzva ke čtoucím muzikantům: máte-li zájem o popularizaci Vašeho alba (myšleno samozřejmě i demosnímků apod.), neváhejte mě kontaktovat. Album, které nemám, nerecenzuji. Album, které mám, využiji i při dalších svých aktivitách, například v hudebním pořadu s názorem Zvukové Hrubky na Radiu Folk.

Přeji Vám spoustu krásné muziky i radosti nejen z ní a těším se na vzájemné potkávání na této stránce

Mějte se moc pěkně


hudební publicista08.07.2014 Bluegrass i Potlach s ohněm Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Bluegrass i Potlach s ohněmUpřímně řečeno, jel jsem předposlední červnový víkend na festivaly jako doprovod své ženy, která v pátek i v sobotu postupně hrála s oběma svými kapelami. Prostě jsem to tak chtěl a doufám, že moji ctění čtenáři mě už znají natolik, že tuší, že moje úloha byla přece jen jiná než převážený balík či noční řidič (ve skutečnosti funguji výhradně jako denní řidič). Že jsem oba festivaly navštívil velice rád a tedy o nich i rád něco drobného napíši.
26.06.2014 Krásný hlas Vichřice P. a třicet let písniček Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde

Krásný hlas Vichřice P. a třicet let písniček„Tohle CD jsem vydala vlastně kvůli písničce Písek,“ řekla Pavlína Jíšová na křtu alba. „Pořád za mnou chodili posluchači, jestli nemám nějakou desku, kde je Písek, tak jsem ji musela nahrát.“ No co: bonmot, řeknete si. Jenže ono na tom nejspíš něco bude. Minulá Pavlína Jíšová toužila být písničkářkou stojící v čele své kapely a chtěla přinášet vlastní tvorbu.

18.06.2014 Jamboree na rozcestí Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde
Byl jednou jeden hudební festival. Nebyl to jen tak obyčejný festival: kdysi se (právem) pyšníval titulem „největší bluegrassový a country festival v Evropě“. Ale co do titulů: hlavní je, že v letním kině pod strakonickým hradem jsem slyšel pěknou řádku instrumentálních velmistrů: otce countryové foukací harmoniky Charlieho McCoye, kytaristu Davida Griera, banjisty Tonyho Trischku, Billa Keithe a mnoho dalších.
26.05.2014 Malý kolektivní duch a krotcí Nezmaři Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde
Malý kolektivní duch a krotcí NezmařiKytaristé Pavel Zajíc a Antonín Hlaváč, kontrabasista Pavel Jim Drengubák a zpěvačka Šárka Benetková – takhle vypadají více než jedenáct let Nezmaři. Ale už dlouhá léta předtím, v (trochu) jiných sestavách reprezentovali na domácí scéně model „dvě akustické kytary, basa a hustý vícehlas“. To vše bez figury Velkého Písničkáře uvnitř kapely: repertoár se chytře poskládával z různorodých příspěvků všech členů i spolupracovníků, nahráli i řadu rozumně
20.05.2014 Třináctého na třináctce: takový (zbytečně) malý, hezký koncert Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Myslím, že nikomu kdo čte (ZDE!) nebo poslouchá (Radio Folk – Zvukové Hrubky) nějaké moje výstupy, nemusím už vyprávět, co je to pořad Třináctého na třináctce. Omlouvám se tedy, nicméně krátká vysvětlivka pro ostatní velevážené čtenáře. Zjistil jsem, že poprvé jsem o zvláštním způsobem pravidelné akci, konané v Komunitním centru v Nových Butovicích (Praha 13) napsal před více než šesti lety. Ještě o nějaký rok déle tedy Lucie Haschková jako
07.05.2014 Ještě neumřeli a je jim 40: Folk Team v MB Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
„Naposledy jsme tady hráli ještě před rekonstrukcí,“ konstatoval uprostřed koncertu kapelník Pavel Kopřiva a jal se vyprávět střípky veselých historek z dávných časů, kdy si každý muzikant, který zpět do Brna neřídil, zájezd do Prahy pěkně užil. Já jsem si při tom zase uvědomil, že v poslední době nějak přibývá v programu Malostranské besedy kapel, které si tu zahrají, přestože nepatří mezi její inventář – tedy pravidelně zde vystupující skupiny
07.04.2014 Pavlína Jíšová křtila v nadšené Balbínce Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Pavlína Jíšová křtila v nadšené Balbínce„To by mě zajímalo, kdo ti teď tohle všechno manažeruje,“ ptal jsem se před začátkem úterního koncertu. „Já sama,“ odpověděla mi hrdě Pavlína Jíšová, takže jsem okamžitě spolkl svoje výhrady. Chtěl jsem totiž prudit dotazem, jak je možné – když už mě nikdo přímo na pražský křest nového alba nepozval – že nikdo aspoň nebombardoval prostor e-maily o tom, že bylo natočeno album, je úplně skvělé a rozhodně si nenechte ujít jeho křest.
17.03.2014 Pozdrav z 80. let: mimořádný hlas i písně Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde
Pozdrav  z 80. let: mimořádný hlas i písně„Doba není zlá, protože doba jsme i my," zpívá Pavlína Braunová ve Smržově písničce Tvůj hlas. Ta by měla uzavírat album z loučovických pracovních záznamů, jež se má jmenovat Pavlína Braunová a Minnesengři: Bílé místo,“ věděl Jiří Černý už v roce 1998. Že to ale s tehdy již deset let starými nahrávkami nebude tak jednoduché, minimálně tušil: „Budu-li to demo CD hrát stále jen pár lidem ve svých pořadech, nebo jestli se konečně taky dostane na nějakou
06.03.2014 COP: po létech návrat do Besedy Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
COP: po létech návrat do Besedy„Malostranská beseda – to je jak když člověk hraje v Lucerně, jenom trochu v menším,“ vysvětloval mi Míša Leicht, proč se těšil na to, že si Cop po dlouhých letech zase zahraje v Malostranské besedě. Proč nervózně sledoval počet prodaných lístků (který dostoupil úrovně „plno“, nikoli „vyprodáno“), děkoval všem divákům za jejich přítomnost, sliboval sám sobě, že příště jich určitě přijde ještě víc, několikrát se k tématu vracel…
28.02.2014 Nejsilnější je Lakomá Barka v písních, které lépe nahráli jiní Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde
Nejsilnější je Lakomá Barka v písních, které lépe nahráli jiníVzhledem k tomu, že se při nedávné olbřímí diskusi (recenze alba Folk žije!) opět objevily názory, že samotná diskuse pod recenzí (či jiným článkem) je neuvěřitelná ostuda a že když se na FOLKtimu diskutuje, celý svět to sleduje a nad tou hanbou (protože zřejmě nikdo nesmí k shůry danému nic dodat) si odplivuje, dodávám tentokrát do rubriky Vyšlo jinde recenzi i s následnou diskusí. Není to poprvé, když na moji recenzi v Českobudějovickém deníku reagoval
17.02.2014 Jiří Holoubek trio folkové, klasické i najazzlé Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
holoubektrio_kabesovaPódium tak akorát velké, aby se tam tři muzikanti pohodlně vešli; přesto jednomu z nich (prý nikoli poprvé) spadl během hry kontrabas dolů: „To nic,“ komentoval to jeho spoluhráč, „on se živí jako opravář hudebních nástrojů, takže si to zase spraví.“ Když řeknu, že nešťastný kontrabasista byl Pavel Peroutka, jeho spoluhráč Jirka Holoubek (a pódium se vynacházelo v Salmovské literární kavárně), tak modří už vědí, že jsem navštívil koncert Jiří Holoubek tria.
12.02.2014 Hodnocení 100 %. Komu jinému je dát? Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde

Hodnocení 100 %. Komu jinému je dát?Písecký dělník, básník a rytíř natočil po sedmi letech nové album Kořeny. Jeho největší síla je v textech. Troufám si tvrdit, že mezi svými kolegy, držiteli Anděla za folk a country, je písecký písničkář Jiří Smrž možná tím nejméně nápadným. Jeho introverze – jistě spolu s až zavilou neuhýbavostí a nechutí hrát P.R. hry – jako by mu bránila využít světla ramp, která se na něj krátce upřela po získání prestižní ceny za jeho vynikající druhé album Poslední láska.

11.02.2014 Fanoušky potěší Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde
Fanoušky potěšíJak stojí psáno v bookletu nového alba skupiny Devítka, „nahrávka byla pořízena během letních koncertů Ethanol Tour 2013“, ale nejednou zní, jako by se jednalo spíše o Cannabis tour. Řada písní (Burčák, Dlouhej den, Schody, Duše v peří…) oproti původním verzím zpomalená, ty kdysi nejrychlejší (Grand Canyon, Můj den) nejvíc, takže se na posluchače lijí stále stejná střední a pomalejší tempa.
09.02.2014 Noční dojmy z Tříkrálového večírku Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Noční dojmy z Tříkrálového večírkuKdyž vám řeknu, že jsem právě přišel z Tříkrálového večírku, tak si budete myslet, že kecám a dlužím vám článek přesně měsíc (což znamená méně, než obvykle…). Ba ne: veselé kostýmované šou, kterou si vymyslela Bílá nemoc a zvala si na ni hromadu hostů, se tak začalo říkat proto, že pro ni byl vyhrazen lednový koncert Bílé nemoci v Malostranské besedě. A koncert Bílé nemoci v Malostranské besedě se koná vždy první týden v měsíci… prostě to tak vyšlo.
06.02.2014 Best of Minnesengrů je velká radost Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Vyšlo jinde

Best of Minnesengrů je velká radostNové dvojalbum 45 ke 45 je reprezentativní kolekcí. To, co dělá z písniček neopakovatelnou záležitost, je zpěv. Dvacet dva let byli českobudějovičtí Minnesengři v nejrůznějších podobách zásadní součástí jihočeské folkové scény. Ještě o rok delší čas už běží od chvíle, kdy v roce 1990 zaklapli kytarové futrály naposledy. Nač čekat na kulaté výročí, usoudil asi Radioservis (vydavatelství Českého rozhlasu, jehož českobudějovické studio bylo kdysi Minnesengrům mateřským

19.09.2013 Colours of Ostrava: 33 000 diváků pod vysokými pecemi Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Colours of Ostrava: 33 000 diváků pod vysokými pecemi„Colour Fest – to jsou pořádný barvy, rozumíš? Colour znamená barvy a fest jako festovný, jako pořádný, rozumíš?“ (Kdo by chtěl říct, že ten festival se nejmenuje Colour Fest, nechť ví, že oficiální názvy někdy nejsou důležité: Zahradu v éře, kdy byla ve Strážnici, také místní zásadně nazývali FolkFest…) Seděl jsem na obědě v rázovité restauračce na pomezí čtvrtí Hulváky a Moravská Ostrava a kuckaje smíchy poslouchal jsem, co místní lid říká o velkém festivalu
27.08.2013 Folková růže podvacáté Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Folková růže podvacátéNe úplně všechno na tomto světě a v srdci Evropy zvlášť jde od desíti k pěti; jedním z důkazů je Folková růže. Loni jen dvoudenní, letos rozšířená na dřívější třídenní rozměr (pravda, pamatuji i týdenní Folkovou růži…): tím jsem byl tak zaskočen, že už jsem nedokázal zajistit svůj pobyt na celém festivalu. To vytýkám před závorku následující reportáže, ve které se tudíž nedočtete nic o – jistě skvělém – čtvrtečním koncertu Tonyho Trischky, Roberta Křesťana & Druhé trávy.
15.07.2013 Banjo Jamboree aneb na koupališti s nejstarším Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Banjo Jamboree aneb na koupališti s nejstaršímJeště loni jsme s banjistou Petrem Voštou (Cimpr campr, Sunny Side, Vabank Unit) stáli po krk ve vodě uprostřed vodrantského koupaliště a dohadovali se, jestli jezdí víc diváků na právě probíhající Banjo Jamboree nebo na strakonické Jamboree. Na největší nebo na nejstarší evropský bluegrassový festival? Pro letošní rok z nich zbyl už bohužel jen ten „nejstarší“. Ne že by snad nebylo dost různých bluegrassových festivalů, od těch konajících se před buřtkioskem
27.05.2013 Hodnocení desek 2012 podle celkové tabulky i přes mé uši Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Říká se, že recenzi desky píše vždy jen ten nejrychlejší, ostatní píší recenzi recenze, recenzi recenze recenze atp. Obávám se, že do určité míry to bude platit i o tomto shrnutí výsledků našeho Hodnocení desek za rok 2012. Přihlásil jsem se o jednu jeho verzi rád, ale kolega MK je pilnější, takže sice mám možnost reagovat na jeho článek a na reakce na něj, ale zato již jsou vyčerpány některé oblíbené statistické pohledy.
29.10.2012 Malé večírky velikánů v nedávné minulosti Napsal uživatel Tomáš Hrubý    PDF Tisk Email
Povídačky
Malé večírky velikánů v nedávné minulostiAkce malé: v hezkých, ale ne zrovna převelikých prostorách, které navíc nebyly úplně nadoraz zaplněné. A ti velikáni? V prvém z popisovaných koncertů konajícím se v Žižkovském divadle Járy Cimrmana hrál Vlasta Redl. Písničkář, o kterém snad není pochyb, že by na samostatném vystoupení vyprodal téměř jakkoli velký pražský sál. S ním tu byli ještě další: jeho skorosoused a světoběžnický souputník Slávek Janoušek, Arnošt Frauenberg, který se poznenáhlu
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 Další > Konec >>

Strana 3 z 8

Kalendář

<< Listopad 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9101112131415
16171819202122
23
30      

Přihlášení

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
FOLKtime.cz
 
jxxx.asia javxxx.asia javsex.asia

Poslechněte si...

  • Country Rádio
  • Rádio Folk
  • Rádio Proglas
  • Rádio Samson
  • Rádio ČRo Olomouc
Nejbližší pořady:

157. koncert "živě..."

Kdo: Bluegrass Nova
Kde: Velké studio Čro Olomouc
Kdy: 09.12. 2020 20:00
javporn